Wystawa fotografii towarzyszącej zakończeniu III etapu digitalizacji kolekcji Benedykta Jerzego Dorysa

Zaproszenie na otwarcie wystawy fotografii towarzyszącej zakończeniu III etapu digitalizacji kolekcji Benedykta Jerzego DorysaINFORMACJA PRASOWA O PROJEKCIE
Już ponad 4700 zdjęć znanego przedwojennego fotografa Benedykta Jerzego Dorysa zostało opracowanych i udostępnionych w cyfrowej kolekcji FOTO DORYS w POLONIE – Cyfrowej Bibliotece Narodowej, która umożliwia czytelnikom dostęp do skarbca i magazynów Narodowej Książnicy.
Wystawa w Bibliotece Narodowej (wernisaż: 12.12.2013, godz. 13.00, zakończenie: 12.01.2014) prezentująca wybrane reprodukcje fotografii artysty jest podsumowaniem kolejnego już, trzeciego etapu projektu ich digitalizacji. Pierwsze prace w tej części działań dotyczyły najcenniejszych i najciekawszych 1704 zdjęć spośród blisko 8000 fotografii Dorysa przechowywanych w zbiorach BN.
Najważniejszą grupę zdjęć trzeciego etapu digitalizacji stanowi wybór 200 portretów najpopularniejszych postaci przedwojennej stolicy: aktorów, ludzi nauki, sztuki, teatru, ale także przedsiębiorców i polityków, m. in. Hanki Ordonówny, Fryderyka Jarosego, Juliana Tuwima. Dorys znany jako „fotograf elit” twierdził: „Najbardziej lubię fotografować takie twarze, które pozwalają mi jak najgłębiej wniknąć w osobowość człowieka”.
Ponadto znalazły się tu fotografie z cyklu Kazimierz nad Wisłą prezentujące przedwojenne życie w Kazimierzu nad Wisłą, który uznaje się za pierwszy polski reportaż fotograficzny. Uwzględniono również materiały dokumentujące dzieje polskiego teatru, opery, baletu i filmu oraz zdjęcia reklamowe, akty, kompozycje abstrakcyjne i pejzaże.

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Dziedzictwo Kultura/Ochrona i Cyfryzacja Dziedzictwa Kulturowego. Operatorem programu jest Fundacja Dobrej Książki, a partnerem Biblioteka Narodowa.

Istotnym elementem działań Biblioteki Narodowej w projekcie było sporządzenie i udostępnienie on-line w katalogu elektronicznym Biblioteki Narodowej opisów bibliograficznych fotografii w formacie MARC 21. Po ich skatalogowaniu, fotografie poddano digitalizacji, wykonując cyfrowe zdjęcia recto i verso odbitek. Przeznaczone do wieczystej archiwizacji pliki cyfrowe w rozdzielczości 600 DPI zachowano w bezstratnym formacie RAW. Kolejnym etapem było stworzenie metadanych w formacie Dublin Core, umożliwiających opublikowanie i wyszukiwanie fotografii w POLONIE.

FOTO DORYS – INFORMACJE O WYSTAWIE

Wystawa prezentowana w Bibliotece Narodowej od 12 grudnia 2013 roku jest podsumowaniem trzeciego etapu projektu, mającego na celu przygotowanie, opracowanie i udostępnienie cyfrowych wersji fotografii Benedykta Jerzego Dorysa w POLONIE – Cyfrowej Bibliotece Narodowej.

Benedykt Jerzy Dorys (właśc. Rotenberg) (1901-1990) urodził się w Kaliszu. Uważany jest za jednego z najważniejszych fotografików polskich. Fotografią zaczął zajmować się amatorsko w swym rodzinnym mieście już w 1914 roku.
W 1929 roku otworzył Atelier Fotografii Artystycznej w al. Jerozolimskich 41 w Warszawie, w którym portretował najpopularniejsze postacie stolicy. Fotografa elit odwiedzały wybitne osobistości tamtych czasów: ludzie nauki, sztuki, a także przedsiębiorcy i politycy.
Portrety wykonane w latach 1925 – 1975 były realistyczne, akcentowały osobowość modela, a w przypadku popularnych polskich aktorek tworzyły ówczesny kanon piękna. Jak sam twierdził: Najbardziej lubię fotografować takie twarze, które pozwalają mi jak najgłębiej wniknąć w osobowość człowieka.
Ponadto tworzył zdjęcia reklamowe, śmiałe akty, pokazywał modę, architekturę, pejzaże oraz eksperymentował z abstrakcją. W swoich artystycznych fotografiach stosował technikę wielobarwnych przetłoków.
Nie unikał także tematów społecznych, przed wojną zasłynął jako twórca unikatowego cyklu zdjęć prezentujących przedwojenne życie Kazimierza nad Wisłą, który uznaje się za pierwszy polski reportaż fotograficzny.
W czasie wojny trafił do Getta, z którego uciekł w 1942 roku. Aż do zakończenia wojny ukrywał się w Warszawie. W 1946 roku otworzył zakład fotograficzny przy ulicy Nowy Świat 29 w Warszawie, który działał aż do lat osiemdziesiątych. Dorys przez lata stworzył kolekcję portretów wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i nauki.
Był laureatem nagród Ministra Kultury w 1960, 1973 oraz w 1975 roku. Prace Dorysa znajdują się m.in. w Bibliotece Narodowej, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi.