Wystawa Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej w setną rocznicę 1920-2020

Wielkoformatowa wystawa fotografii poświęcona jest powrotowi Polski na Pomorze Nadwiślańskie w setną rocznicę (1920-2020).
Na wystawę składają się fotografie, fragmenty prasy, przedruki dokumentów oraz fragmenty wspomnień. Wystawa prezentująca fotogramy zostanie zaprezentowana w siedzibie Biblioteki Manhattan od 23 października do 13 listopada 2019 roku, natomiast w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie od 15 do 28 listopadzie 2019 roku.
Informacje o wystawie będę prezentowane w mediach społecznościowych oraz stronach Polish Kashub Heritage Museum & Skansen w Ontario w Kanadzie.
Całości wystawy będzie towarzyszył 1 minutowy film promujący zadanie.

Wystawa będzie służyła organizacji lekcji historii dla młodzieży szkolnej. Celem zadania jest przybliżenie historycznych wydarzeń związanych z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie oraz zapowiedź monografii poświęconej temu tematowi, która ukaże się w styczniu 2020 roku. Kluczowym jest uwypuklenie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski, gdyż tak ten proces realnie wyglądał. Ważnym jest zarysowanie kontekstu – co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Ważnym jest ukazanie procesów modernizacyjnych na Pomorzu w XIX wieku, znaczenie polskiego ruchu narodowego, specyfika kulturowa Pomorza Nadwiślańskiego, jego znaczenie przed I wojną światową, przełom lat 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic, powstanie struktur władzy w 1920 roku.


wystawa_powrot_pomorza_20191011_tytulowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>